Super Dental - סופר דנטל - צחצוח שיניים נכון
הבלוג
 של
 סופר דנטל
איך מצחצחים את השיניים נכון וביעילות מירבית
מאת: צוות סופר דנטל / 07/11/2017

מדהים איך צחצוח השיניים נהפך להרגל אוניברסלי שאותו מבצעים בכל העולם, זו כנראה הפעולה הרפואתית הנפוצה בעולם. מה שגורם לנו לחשוב מדוע אנחנו מצחצחים את השיניים? האם זה בגלל שאמרו לנו שצריך לעשות זאת מאז שאנו ילדים וההרגל מושרש בנו עד היום? או האם זה בגלל שאנו פוחדים ללכת לרופאי השיניים ומצחצחים את השיניים על מנת להימנע מביקור אצלם ע כמה שניתן? תהיה הסיבה אשר תהיה, זה נהדר שמיליארדים ברחבי העולם מצחצחים שיניים, שמירה על בריאות השיניים והחניכיים שלנו משפיעה ישירות על כל בריאות הגוף שלנו.

העובדה שאנחנו מצחצחים שיניים בכל יום היא חשובה ואף חשובה מאד, אבל אפילו יותר חשוב לוודא שעושים זאת בדרך הנכונה, מה שיכול להוות הבדל עצום ולשפר את בריאות חלל הפה באופן משמעותי.

לכן, הפעם נרד ליסודות של צחצוח השיניים.
בחירת מברשת השיניים הנכונה

לא כל מברשות השיניים נוצרו שוות, נהוג לחשוב שכל מברשות השיניים שומרות על בריאות השיניים, אך לצערנו ישנו מגוון רחב של מברשות שיניים וברובן מברשות זולות באיכות נמוכה ואנשים רבים ממעיטים בערכה של מברשת שיניים בטוחה לשימוש ואיכותית.
מברשת שיניים גם אם רגילה וגם אם חשמלית עלולה לפגוע בשיניים ובחניכיים שלנו ולכן חשוב להשתמש במוצרים בטוחים ואיכותיים לשמירה על חלל הפה.
מברשת שיניים לא איכותית עלולה לגרום לבעיות רבות בחלל הפה כמו: רגישות בשיניים והחניכיים, דימום חניכיים, פגיעה בשכבת השן, נסיגת חניכיים ועוד...

לכן חשוב לוודא ש מברשת השיניים אותה אתם רוכשים היא בטוחה לחלל הפה:
  • סיבים מעוגלים - מגן על שכבת האמייל ורקמות עדינות בחניכיים, מונע שריטות בשכבת השן ופצעים בחניכיים
  • ראש מברשת קטן - כך שיכול להגיע למרבית הנקודות בשיניים ולנקותם ביעילות
  • סיבים שאינם נשחקים בקלות - מברשת עם סיבים שחוקים חייבים להחליף, ודאו שהסיבים איכותיים
  • נוחות אחיזה - יש לוודא שידית המברשת נוחה לאחיזה
  • אנטי בקטריאלית - מברשת יכולה להיות קן של חיידקים שעלולים להיכנס למחזור הדם בזמן צחצוח השיניים ולכן יש לוודא שהמברשת הינה אנטי-בקטריאלית

זמן ועקביות - המפתח לבריאות השיניים והחניכיים
המידע באתר הינו בגדר המלצה בלבד ואינו מחליף התייעצות עם רופא
רוצים לדעת עוד? רוצים להיות מעודכנים כאשר עולים נושאים חדשים?

עקבו אחרינו ב- 

חובה לצחצח לפחות פעמיים ביום ולמשך 2 דקות כל פעם לפחות. בכל יום !

כמו בכל הרגל בריאותי, עקביות ותחזוקה היא המפתח. אכן ניתן להימנע מבעיות דנטליות בעזרת שמירה על עקביות בשגרת השמירה על חלל הפה. חשוב מאד להקפיד על צחצוח השיניים לפחות פעמיים ביום (בוקר וערב) ולמשך 2 דקות לפחות כל פעם ולעולם לא לדלג על צחצוח! אתם לא רוצים להשאיר את רובד החיידקים בפה שלכם זמן רב, שחיקת שיניים ודלקות חניכיים יכולים להתחיל מהר מאד.

זמן הצחצוח חשוב אף הוא, אם אתם מרגישים שאתם מצחצחים את השיניים אבל לא במשך זמן מספיק, שימו לכם שעון עצר על 2 דקות כדי לדעת שאתם מצחצחים מספיק, או יותר טוב שימו לעצמכם שיר שאתם אוהבים וצחצחו במשך כל זמן השיר - גם תהנו משיר טוב וגם מצחצוח טוב.

אם תצחצחו במשך 2 דקות פעמיים ביום, זאת אומרת שאתם משקיעים בערך 24 שעות שלמות (24.333333 שעות לקפדנים שבינכם...) בשנה בשמירה על הבריאות שלכם. רק יום אחד בשנה ותהיו בריאים יותר, שמחים יותר ותמנעו מטיפולים כואבים ויקרים אצל רופא השיניים.נכון שמברשת השיניים ועקביות הצחצוח חשובים, אבל גם חשוב מאד להכיר ולהשתמש בטכניקת הצחצוח הנכונה, אחרת כל שאר המאמצים יכולים להיות לשווא. אפשר לחשוב שכל מי שמצחצח בעקביות הוא מומחה ומצחצח נכון אבל תופתעו לגלות שרובנו בכלל לא מצחצחים ומשתמשים בטכניקה הנכונה, מה שלא רק מוריד את יעילות הצחצוח שלנו אלא גם יכול לפגוע בבריאות השיניים והחניכיים.


הטכניקה הנכונה לצחצוח השיניים

בטח שמעתם כבר את העצה "אתם צריכים לצחצח בזוית של 45 מעלות" מה שנשמע מאד מדעי ואמין, אבל מה שזה באמת אומר זה שאתם צריכים לכוון את המברשת שלכם לנקודה שבה השיניים והחניכיים נפגשים וחלקיקי המזון מתחבאים, הזוית מאפשרת לכם גם גישה עדינה יותר, מה שלא רק יעיל יותר בניקוי אלא גם ימנע בעיות בשיניים והחניכיים משימוש לא נכון

 
צחצחו בעדינות בתנועה מעגלית.

חשוב מאד לא להפעיל לחץ חזק מדי בצחצוח, ככל שהצחצוח עדין יותר כך התוצאות טובות יותר. אל תמעכו את המברשת על השיניים שלכם, הפעילו לחץ עדין על השיניים והחניכיים, תנו לסיבי המברשת לעשות את העבודה, אין צורך ללחוץ חזק בכלל.

אם תזכרו רק דבר אחד מהפוסט הזה אז שזה יהיה להשתמש בתנועות מעגליות, לחץ עדין ותנועות מעגליות יגרמו לסיבי המברשת להיכנס לחריצים בחיבור השיניים והחניכיים לניקוי שכבת הפלאק ביעילות, תנועות חזקות ומהירות יעשו את ההפך ולא יתנו לסיבים לנקות את רובד החיידקים שנוצר.

וודאו שאתם מגיעים לכל השיניים בחלל הפה ולא מפספסים שום כתם, כל השיניים חשובות באותה מידה וכל שן צריכה לקבל את הטיפול המפנק שלה. ודאו שראש המברשת שלכם קטן מספיק כדי להגיע לכל השיניים וחלקי השן בחלל הפה.

 
החזיקו את המברשת בצורה אנכית כדי לנקות את הצד האחורי של השיניים הקדמיות באמצעות משיכות מעלה ומטה, חלק זה של הפה בדרך כלל לא מטופל כמו שצריך בזמן צחצוח שיניים ולכן יש לשים לה ולוודא ניקוי נכון של הצד האחרורי של השיניים הקדמיות כי משם מתפתחות הבעיות.

התחילו בכל פעם מנקודה אחרת כך שלא תצרו רוטינה של צחצוח שבו אתם משקיעים פחות זמן בנקודות מסויימות.

נסו לצחצח עם היד החלשה שלכם, זהו טיפ מגניב מכיוון שלא רק תתרכזו יותר בצחצוח השיניים שלכם אלא גם יעשה אתכם חכמים יותר - מחקרים מוכיחים שביצוע מטלות יומיומיות עם היד החלשה שלכם משפר את תפקודי המוח. מסתבר שצחצוח השיניים לא רק יעשה אתכם בריאים יותר אלא גם חכמים יותר ! 

רעיון נוסף הוא לצחצח בעיניים עצומות, זה יעזור לכם לעבוד על הטכניקה שלכם וגם ישבור את השגרה היומיומית וימנע שיעמום.


מה לא לעשות

לא לשפשף / ללחוץ חזק מדי. שיניים הם לא משהו שאתם צריכים לשפשף, שכבת הפלאק היא רכה ומשוחררת ואין צורך ללחוץ חזק מה שרק יגרום לבעיות שכבר דיברנו עליהם.

לא למהר או לבלות יותר מדי זמן בצחצוח. כפי שכבר דיברנו, תנועות מהירות מדי ימנעו מסיבי המברשת להיכנס לנקודות וחריצים ולהסיר ביעילות את שכבת הפלאק ולהיפך אם מצחצחים יותר מדי עלולים לשחוק את שכבת האמייל ולגרות את החניכיים.

צחצוח הלוך ושוב הוא סיוט לשיניים. מסכן את האמייל ואת החניכיים ולא מסיר ביעילות את רובד החיידקים, זכרו להשתמש תמיד בתנועות מעגליות ועדינות.

לא לשכוח את קו החניכיים. קו החניכיים הוא המקום המהווה את הסכנה הגדולה ביותר לבריאות חלל הפה שלכם, שימו לב שאתם מצחצחים את קו החניכיים (היכן שהשינים והחניכיים נפגשים) בייסודיות ובעדינות, הזנחת אזור זה עלול לגרום לדלקות ומחלות חניכיים.

 
צחצוח השיניים בבוקר

ידוע ומומלץ לצחצח את השיניים דבר ראשון בבוקר.
אבל למה צריך לצחצח שיניים בבוקר אם צחצחנו לפני שהלכנו לישון ולא אכלנו ושתינו כלום במהלך כל הלילה?
חשוב לצחצח את השיניים דבר ראשון בבוקר על מנת לנקות את הפה מחיידקים המתפתחים בו במהלך הלילה, בזמן השינה רמת הרוק בפה שלנו צונחת דרסטית והדבר מאפשר לחיידקים להתרבות בפה שלנו הרבה יותר מהר. אז כדאי לצחצח את השיניים בבוקר על מנת לא לאכול ארוחת בוקר עם פה מלא בחיידקים ולבלוע את אותם חיידקים

צחצוח השיניים בבוקר מגביר את רמת הרוק בפה ובכך מגן על חלל הפה ממזון ושתיה אותם תצרכו החל מארוחת הבוקר.
בנוסף, כדאי להימנע מצחצוח השיניים מיד לאחר כל ארוחה אלא להמתין כ 15-20 דקות על מנת שרמת החומציות בפה תרד. ומכיוון שאנחנו לא נצחצח שיניים מיד לאחר הארוחה, כדאי מיד לאחר הארוחה לשטוף את הפה במים על מנת לנקות משאריות סוכרים ולסייע בהורדת החומציות בחלל הפה.


צחצוח שיניים בערב

בעולם אידיאלי היינו מצחצחים באמת לאחר כל ארוחה, אבל אנחנו יודעים שלא תמיד זה אפשרי, אז הצחצוח לפני השינה בערב הוא מנקה את כל שאריות האוכל ממהלך היום וכדאי לעשות זאת לאחר ארוחת הערב, מה שגם יעזור לכם לשמור על הדיאטה - כי מי אוכל אחרי שצחצח שיניים בערב...  כמובן חשוב להמתין 15-20 דקות לוויסות רמת החומציות.

ללכת לישון מבלי לצחצח שיניים עלול להיות מסוכן מאד לבריאות שלכם, החיידקים שהצטברו בפה במהלך כל היום, ובמשך כל היום צרכו ופירקו את המזון והסוכרים לכדי חומר חומצתי אשר יאכל את שכבת האמייל שלכם, יגרום לעששת ובעזרת רמת הרוק הנמוכה בחלל הפה במהלך הלילה - יעשה את כל זה במהירות שיא!


עוד כמה טיפים שכדאי לדעת בנוגע לצחצוח שיניים

את מברשת השינים יש להחליף כאשר הסיבים מתחילים להתבלות (להתכופף או להתפורר), הם אינם יעילית בהסרת רובד החיידקים ושכבת הפלאק ואף עלולים לגרום לנזקים בשיניים והחניכיים.
רוב מברשות השיניים מתחילות להתבלות לאחר 2-3 חודשים - תלוי באופן השימוש ויש להחליפם, מברשת השיניים של Nano-b מחזיקה עד 6 חודשים בעזרת טכנולוגיית הסיבים שלה.
אם הייתם חולים - שפעת, דלקת גרון וכו', יש להחליף מיד את מברשת השיניים, החיידקים נשארים על סיבי המברשת ועלולים להדביק אתכם שוב באות המחלה, כמובן שאם אתם משתמשים ב מברשת שיניים של Nano-b אין צורך להחליפה מכיוון ש מברשת השיניים של Nano-b תוכננה בדיוק בשביל מקרים כאלה, היא אנטי-בקטריאליות וחיידקים אינם נשארים עליה.
אתם מבלים יום שלם בשנה בצחצוח השיניים שלכם וזה באמת עושה את ההבדל אם אתם עושים את זה כמו שצריך.
זהו ההרגל הבריאותי הנפוץ בעולם ויש לכך סיבה מצויינת, הוא מרכיב חיוני בשמירה על הבריאות הכללית שלנו.

עכשיו שאתם יודעים את כל יסודות צחצוח השיניים, אנו מקווים שתשימו לב לפרטין החשובים ותפעלו לפי ההנחיות המומלצות.

הישארו בריאים וצחצחו את השיניים בכיף.